Doç. Dr. Ayten Zara

Doç. Dr. Ayten Zara

Ayten Zara, lisansını Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Yüksek Lisansını İngiltere East London Üniverstiesi’nde Danışmanlık Psikolojisi, doktora programını East Sussex Üniversitesi’de Klinik Psikoloji alanında tamamladı.

İngiltere’de Oasis Projesi’nde travma mağduru kadınlar ve çocuklarıyla uzun süre çalıştı. 2000 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2011-2015 tarihlerinde Bilgi ve Columbia Üniversiteleri ortaklaşa yürütülen Uluslararası Travma Çalışmaları-İstanbul Sertifika Programının direktörlüğünü yaptı.

Dr. Zara birey, aile, toplum ruh sağlığını koruyucu çalışmalar yapar. Bilgi Açık Kapı, Açık Üniversite Konferansları, Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici çalışmalar Kongreleri, Şiddete Karşı Bilgi Sempozyumları, Türkiye Çocuğa Şiddet Dur De! ve Çocuk Gelin Damat Olamaz! Kampanyaları bu çalışmaların içindedir.

Türkiye, Afrika, Asya ülkelerinde dezavantajlı koşullara sahip, mağdur çocuklar ve azınlıkların yaşam koşullarını iyileştirmek, çocuklara yönelik şiddet ve travmayı önlemek için çalışan World Human Relief Sivil Toplum Örgütünün kurucusu ve direktörüdür (www.worldhumanrelief.org). Barış ve insan hakları çalışanı olarak toplumsal barış ve hak temelli yaklaşımları yaygınlaştırmak amacıyla yurtdışında hem de yurt içinde sivil toplum çalışmaları yürütmekte, bu alanda danışmanlık ve eğitimler vermektedir.

Yaşadıkça Psikolojik Sorunlar ve Başa Çıkma Yolları ve Kadınlar, Erkekler ve Çocuklar için Boşanma Terapisi kitaplarının yazarlığını yapmıştır. 

Araştırma Alanları

Terör Travması, travma terapisi, kolektif travmalar, kuşaklararası travma, travma döngüsü, barış halkaları, kayıplar ve yas sürec, aile içi şiddet,  çocuk evlilikleri, çocuk ihmal ve istismar, koruyucu ruh sağlığı, ruhsal rehabilitasyon                             

Programda Verdiği Dersler

PSY 534 Cognitive Behaviour Therapy

PSY 691 / 694  Yüksek Lisans Tezi I / II